вторник, 28. март 2023. Вести денес: 52
home Храна и пијалаци

Природен напиток кој ги чисти белите дробови

Природен напиток кој ги чисти белите дробови

Ова е природен напиток кој придонесува за детоксикација на белите дробови.

Ако сте пушач или поранешен пушач, сигурно е дека имате токсини во белите дробови предизвикани од цигарите. Сепак, со загаденоста од воздухот факт е дека секој од нас се соочува со сличен проблем.

Овој напиток ги чисти белите дробови, а се прави само од 3 состојки.

Содржи лук, куркума и ѓумбир.

Ѓумбирот е одличен поради неговите исцелителни својства. Помага во елиминирање на слузта во белите дробови. Лукот содржи антиканцерогени својства. Тој е делотворен во спречување на болестите на системот за дишење. Куркумата има антибактериски и антивирусни својства.

Состојки:

400 гр лук

1 л вода

400 гр шеќер

2 лажици куркума

1 исецкан ѓумбир

Начин на подготовка:

Во водата додајте го шеќерот, ставете на оган и оставете да проврие. Лукот исечете го на четвртинки и додадете го со исецканиот ѓумбир во водата што врие. На крајот додајте ја куркумата и намалете ја температурата.

Оставете да се вари додека количината не се намали на половина. Потоа процедете и ставете во тегла. Земајте од овој еликсир на празен стомак и навечер.

loading...