понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 101
home Храна и пијалаци

Пригответе ги најкрцкавите пилешки крилца според рецепт кој го погледнаа повеќе од 18 милиони луѓе (видео)

Пригответе ги најкрцкавите пилешки крилца според рецепт кој го погледнаа повеќе од 18 милиони луѓе (видео)

„Дакгангјеонг“ е име за корејско пилешко кое се обожава низ целиот свет, благодарение на тоа што е сочно и крцкаво, зачинето и многу вкусно. Ја обожава и Маангчи, неодоливо симпатична готвачка која неуморно собира нови обожаватели.

Рецептот на Маангчи за пржено пилешко месо го прегледале повеќе од 18 милиони луѓе на Јутјуб, а меѓу реакциите се и тоа дека е „најкрцкавото пилешко“, јадење што е толку фино што предизвикува солзи радосници, и дека сосот е еден од најдобрите за пилешки крилца.

Состојки за корејско пилешко:

1600 гр пилешки крилца

1/2 лажиче сол

1/2 лажичка црвен пипер

1 лажичка сецкан ѓумбир

2/3 чаши брашно

1/3 чаша кикирики (по избор)

4 чешниња лук

3 до 4 лути пиперки (по избор)

1/4 чаша соја сос

1/2 чаша сируп од ориз или мед

1 лажица бел оцет

1 лажица сенф

1 лажица кафеав шеќер

1 лажица препечено семе од сусам

Масло за пржење

Погледнете ја целата постапка за приготвување:

Коронавирус