недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 99
home Храна и пијалаци

Премногу сол предизвикува сериозни здравствени проблеми: Намалете го внесувањето и спречете ги на време

Премногу сол предизвикува сериозни здравствени проблеми: Намалете го внесувањето и спречете ги на време

Мали количини сол се потребни за нормално функционирање на организмот. На возрасните им треба помалку од 1 грам сол на ден, а на децата уште помалку. Сепак, секој знае дека прекумерната потрошувачка на сол е многу опасна.

Вишокот сол во телото се врзува за водата во крвта, правејќи ја крвта подебела, а тоа потоа ја отежнува циркулацијата, бидејќи срцето треба да „пумпа“ побрзо и посилно.

Ако претераме, ризикот од кардиоваскуларни заболувања, висок крвен притисок и други болести се зголемува.

Проблеми со бубрезите
Содржи натриум, што значително го зголемува ризикот од појава на камења во бубрезите. Прекумерното внесување сол доведува до задржување на водата во организмот, бидејќи телото се обидува да го раствори целиот натриум. Нашето тело е создадено за да се отстрани вишокот течност со филтрирање на крвта во бубрезите и потоа отстранување на вода од крвта.

Овој процес може да доведе до откажување на бубрезите и да ги оштети артериите кои се тесно поврзани со бубрезите.

Надуенoст
Натриумот предизвикува клетките да ја врзуваат водата, што доведува до надуеност. Дехидрацијата предизвикана од прекумерно внесување сол доведува до надуеност.

Главоболки
Вишокот сол може да предизвика проширување на крвните садови во мозокот и да предизвика болка.

Хипертензија
Важно е да се знае за умереноста, бидејќи недоволното внесување сол во организмот предизвикува низок крвен притисок, а прекумерно – висок крвен притисок.

ЕУРО 2020

Македонија