вторник, 4. октомври 2022. Вести денес: 166
home Храна и пијалаци

Предлог за ручек: Шпагети карбонара

Предлог за ручек: Шпагети карбонара

Ако сте љубители на италијанската кујна, мора да го пробате овој рецепт.

Потребни состојки:

500 г шпагети

100 г сланина

100 г сирење пекорино

1 лажица маслиново масло

2 чешниња лук

3 јајца

150 мл павлака за готвење

Буковец(благ)

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Сварете ги шпагетите според упатството за употреба. Исечкајте на сланината на ленти и изрендајте го сирењето. Загрејте масло и пропржете ја сланината. Во истата тава пропржете го лукот. Изматете јајца, павлака, 50 г сирење, додајте малку сол, бибер и буковец.

Исцедете ги шпагетите и измешајте ги со сланина и лук. Потоа додајте ги во смесата од јајца и павлака. Одозгора нарендајте го преостанатото сирење.

Коронавирус