среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 102
home Храна и пијалаци

Предлог за ручек: Полнет модар патлиџан

Предлог за ручек: Полнет модар патлиџан

Потребни состојки:

Неколку парчиња модар патлиџан

250-300 гр пилешко филе

2 домати

1 кромид

150-200 гр кашкавал

Магдонос

Сол и бибер

Масло

Начин на подготовка:

Исечете ги модрите патлиџани на половина и извадете ја внатрешноста. Запечете во рерна. Внатрешноста на модрите патлиџани исечете ја на ситни коцки и пржете заедно со пилешкото месо, доматите и кромидот. Соединете ја смесата со кашкавал, па наполнете ги модрите патлиџани. Печете ги околу 10-15 минути. Наросете со магдонос.

Коронавирус