среда, 12. август 2020. Вести денес: 182
home Храна и пијалаци

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

400 гр компири

Две лажици маслиново масло

4 пилешки батаци со карабатак

1 лажичка оригано

Сол и бибер

Рузмарин

200 гр фета сирење

30 маслинки

200 гр шери домати

1 лажица јаболков оцет

Начин на подготовка:

Вклучете ја рерната на 200 степени, а во тава ставете хартија за печење. Посолете ги компирите кои претходно ќе ги исечкате на коцки, ставете ги во тава на хартија за печење и посипете ги со 1 лажица маслиново масло.

Посолете го месото, додајте и од сушените зачини, премачкајте го со маслиново масло и ставете го во тава врз компирите.

Печете во загреана рерна околу 40 минути. По 40 минути, извадете ја тавата од рерна, додајте фета сирење, маслинки, шери домати, јаболков оцет и вратете во рерна па печете уште 35 минути.

Коронавирус