четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 115
home Храна и пијалаци

Предлог за ручек: Печена пастрмка со компири

Предлог за ручек: Печена пастрмка со компири

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Состојки:

2 пастрмки

Половина килограм компири

Бело вино

Маслиново масло

Сол, бибер

Рузмарин

Лимон

Три чешниња лук

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 степени. Излупете ги и исечкајте ги компирите на помали парчиња и ставете ги во тава за печење. Исечете го лимонот. Исчистете ја пастрмката и посoлете ја убаво. Додајте рузмарин, две парчиња лимон и 1 чешне лук во внатрешноста на рибата.

Исечкајте го останатиот лук на ситни парчиња и распоредете го врз компирите. Прелијте со маслиново масло и посолете. Ставете ги пастрмките над компирите, полијте со бело вино и по потреба додајте уште малку маслиново масло. Печете 20-25 минути.

Коронавирус