понеделник, 19. април 2021. Вести денес: 30
home Храна и пијалаци

Предлог за денешниот ручек: Мусака од тиквички и модар патлиџан

Предлог за денешниот ручек: Мусака од тиквички и модар патлиџан

Вкусен рецепт кој се подготвува едноставно.

Состојки:

300 гр. модар патлиџан

300 гр. тиквички

300 гр. доматен сос

350 гр. сирење

3 јајца

1 чаша павлака

1 лажичка сол

Сушени зачини по желба

Начин на подготовка:

Модриот патлиџан и тиквичките исечете ги на кругови, посолете ги и оставете ги да отстојат еден час. Намачкајте го тавчето со масло, па наредете го прво модриот патлиџан, па додајте маслиново масло.

Потоа, додајте го доматниот сос, тиквичките и сирењето. Редете на овој начин сè додека имате од намириниците. Покријте со фолија и печете на 170 степени околу половина час.

Пред крајот, тргнете ја фолијата, прелијте со изматените јајца и преостанатото сирење па вратете го јадењето во рерна за да се запече.

извор: kajgana.com

Коронавирус