среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Храна и пијалаци

Прави хаос во стомакот: Оваа храна многумина ја консумираат за време на диета, а всушност е многу лоша за варењето

Прави хаос во стомакот: Оваа храна многумина ја консумираат за време на диета, а всушност е многу лоша за варењето

Експертите советуваат што да направите за да ги намалите стомачните проблеми.

Надуениот стомак може да создаде бројни непријатности како што се чувство на тромост, тежина, летаргично, неспособност да ги исполните обврските на работа, иако генерално не страдате од недостаток на енергија. Изборот на храна и како тоа влијае на појавата на надуеност и непријатни гасови. Овие стомачни проблеми можат да бидат стресни и да ви го расипат расположението.

Гравот, брзата храна како тортиљите, млечните производи и мастите од месото или пржените компири можат значително да го забават процесот на варење, забележуваат експертите. Дури и храната која е здрава, како што се јаболката и сувите сливи и зеленчукот, како што се зелката, брокулата и пршутата, содржат скроб, кој може да предизвика гасови.

Нутриционистите велат дека високата содржина на влакна во интегралните житарки може да предизвика и надуеност.

Па, како да знаете која храна е најдобра за вашиот стомак?

Нутриционистот Сидни Грин вели дека влијанието на храната врз здравјето зависи од личноста.

– Една од состојките кои треба да се избегнуваат поради надуеност се вештачките засладувачи, објасни Грин.

Вештачките засладувачи како што е аспартамот содржат соединенија кои не се лесно сварливи и можат да предизвикаат гасови и надуеност. Дури и стевиата, која е природна замена за шеќерот, често се комбинира во храната и пијалоците со вештачкиот засладувач сорбитол.

– Вештачките засладувачи ги има насекаде, што ги прави причина број еден кога станува збор за надуеност, истакна Грин.

Овие вештачки засладувачи се наоѓаат во гуми за џвакање, десерти и пијалоци со кофеин, како и други диететски производи. Диететските газирани пијалоци, кои содржат вештачки засладувачи, предизвикуваат двојно повеќе надуеност и гасови од обичните газирани пијалоци.

– Кога моите пациенти ќе ги исфрлат овие намирници од исхраната, надуеноста се намалува, нагласи Грин.

Грин сподели и неколку совети за намалување на непријатните гасови на природен начин, како што е чајот од анасон, кој помага да се релаксираат стомачните мускули. Исто така, внимавајте да не јадете брзо, темелно да ја џвакате храната, но и да јадете повеќе помали оброци во текот на денот, советува нутриционистката.

Коронавирус