понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 52
home Храна и пијалаци

Познат нутриционист откри: Само еден грам од овој зачин менува 60 минути напорно вежбање

Познат нутриционист откри: Само еден грам од овој зачин менува 60 минути напорно вежбање

Овој зачин е еден од најздравите зачини, бидејќи има антибактериско, антивоспалително и антиканцерогено дејство.

Куркумата го зајакнува имунитетот, а добра е за надворешна употреба кај исцелување на рани. Ги убива ќелиите од ра*от и токму затоа е многу корисна.

Ако сакате да ослабете, таа ќе ви помогне, секако со здрава исхрана и физичка активност. Еве како да подготвите лек кој ќе ви помогне да оздравете.

Потребно ви е: корен од куркума или куркума во прав, 2 портокали, 1 лимон, 5 моркови и лажица кокосово масло.

Излупете го лимонот и портокалот, останатите состојки исчистете ги и сите заедно ставете ги во блендер. Пијте по една чаша 2-3 пати дневно. Ќе ги согорите маснотиите. Ќе ви помогне и да го поправите видот бидејќи состојките се полни со витамин А.

Коронавирус