сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 16
home Храна и пијалаци

Повеќе нема да ви падне на памет да јадете јагоди пред да ги измиете- ова го има во нивните дупчиња

Повеќе нема да ви падне на памет да јадете јагоди пред да ги измиете- ова го има во нивните дупчиња

Многумина се радуваат на пролетта поради вкусните овошки кои тогаш созреваат, а предност се дава на слатките, сочни јагоди.

Меѓутоа, дали сте знаеле што се наоѓа во ситните дупчиња кои го прекриваат ова овошје.

Еден експеримент покажал дека на нивната површина главно има крлежи, кои со голо око се невидливи.

За да не ги изедете заедно со овошјето, важно е добро да ги измиете после што ќе бидат подготвени за јадење.

Коронавирус