понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 112
home Храна и пијалаци

Постојано сте нервозни? Оваа билка го намалува стресот!

Постојано сте нервозни? Оваа билка го намалува стресот!

Уште Хипократ на своите пациенти токму оваа намирница им ја препорачувал како своевиден лек за смирување.

Станува збор за здрава и лековита билка богата со магнезиум, калциум и калиум, кои во комбинација може да ја ублажат напнатоста.

Станува збор за целерот, нискокалорично растение кое содржи висок процент течности, па многумина го сметаат и за идеален сојузник во борбата против вишокот килограми.

Стеблото на целерот содржи дури 83 проценти вода и огромна количина влакна, па го намалува чувството за глад.