петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Подобро од било кој чипс: Најкрцкавите поховани тиквички со сусам (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Подобро од било кој чипс: Најкрцкавите поховани тиквички со сусам (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Подготовката е едноставна, а вкусот феноменален. Додека трае сезоната на тиквички, би било штета да не ги искористите во кујната. Ви предлагаме пржени тиквички со сусам. Подготовката е многу едноставна, а добивате супер вкусен и крцкав ручек.

Пробајте го и уверете се сами!

Состојки:

2 средни тиквички

2 јајца

2 лажици кисела павлака

100 гр сусам

50 гр соја снегулки

4 лажици брашно

сол, масло

Подготовка:

Тиквичките излупете ги, исечете ги на ленти и посолете ги, па оставете да се исцеди течноста. Јајцата се матат, се додава павлаката и се меша. Во посебни садови ставете брашно и сусам. Поминете ги тиквичките низ брашното, јајцата и сусамот. Пржете до златно кафеава боја, извадете ги и ставете ги на хартиени салфетки…

Погледнете го упатството за подготовка чекор-по-чекор:

Коронавирус