вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 42
home Храна и пијалаци

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ЛЕТОТО: 4 детокс пијалаци за слабеење и јакнење на имунитетот – една намирница е клучна!

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ЛЕТОТО: 4 детокс пијалаци за слабеење и јакнење на имунитетот – една намирница е клучна!

Не е доцна да се започне со „подготовки за лето“. Иако треба да се грижите за себе и за вашето здравје во текот на целата година, сите знаеме дека летниот и пред-летниот период е, така да се каже, „врв на сезоната“ за вртење нов лист.

Доколку сакате да го детоксицирате вашето тело, да го подобрите имунитетот, но и да изгубите неколку килограми, тогаш овие напитоци од ѓумбир се вистинскиот избор за вас:

Цимет со ѓумбир
Уште еден супер корисен пијалок за слабеење. Особено е погоден за оние кои не можат да се откажат од слатките. Измешајте цимет, куркума и рендан ѓумбир во еднакви размери (по 1 лажичка), а потоа додадете 1 чаша врела вода. Во оладениот пијалак додадете лажичка мед. Пијте го пијалакот секој ден, две недели.

Ѓумбир од кефир
Многу специфичен пијалак, можеби не одговара на оние кои не толерираат ферментирани млечни производи. Сепак, ефектот е едноставно неверојатен. За да добиете пијалак што топи килограми, треба да изберете кефир со просечен процент на маснотии, да додадете половина лажичка цимет и мелен ѓумбир. Пијте го овој пијалак во мали делови во текот на денот, но не повеќе од две недели.

Пијте со краставица и ѓумбир
Ова е еден од најпопуларните пијалаци во САД, кој најчесто го подготвуваат професионални модели за фитнес. Потребни ви се лимон, корен од ѓумбир, вода и краставица. И нема засладувачи! Ставете ја целата сецкана храна во сад за 2 литри вода и наполнете ја со вода. Во овој случај, ѓумбирот мора да биде рендан. Ставете го во фрижидер околу 12 часа. Откако водата ќе ги апсорбира корисните елементи од сите производи, можете да го користите пијалакот наутро, половина час пред појадокот. Сепак, имајте на ум дека таквиот пијалак може да се чува најмногу три дена.

Чај од ѓумбир
Не купувајте готови чаеви, направете го овој здрав напиток сами. Покрај главниот ефект (согорување на вишок килограми), чајот ќе ви помогне да го зајакнете имунитетот, особено ако постојано страдате од сезонски настинки. Подготовката на чај е многу едноставна: земете свеж ѓумбир, лажичка мед, 2 парчиња лимон. Сварете ѓумбир во литар врела вода. Додадете го лимонот и почекајте малку да се излади пијалакот. Додадете мед во топол чај (ако го ставите во врела вода, ќе ги изгуби своите здрави својства). Обидете се да го замените кафето со овој пијалак најмалку една недела – резултатот ќе ве исуши.