четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Храна и пијалаци

ПОЧНЕТЕ ДА ГИ КОНЗУМИРАТЕ: Oва се најздравите намирници на светот

ПОЧНЕТЕ ДА ГИ КОНЗУМИРАТЕ: Oва се најздравите намирници на светот

Време е да почнете повеќе да се грижите за своето здравје и да конзумирате здрави продукти.

Јачмен

Оваа житарка е богата со влакна и вистински борец против зголемениот холестерол, па многу е корисна за регулирање на системот за варење.

Ореви

Имаат омега-3 масни киселини кои го намалуваат лошиот и го регулираат добриот холестерол.

Боровинки

Ова овошје е богато со влакна, одличен антиоксидант и исклучително корисен за јакнење на крвните садови. Боровинките се и одличен извор на витаминот Ц, биофлавоноидите, фолната киселина, калиумот, калцимот и железото.

Леќа

Леќата се вбројува во групата на зрнести мешунки. Не содржи заситени масти, ниту штетен холестерол, а е одличен извор на растворливи и нерастворливи влакна. Познат е како енергетски вреден производ поради високата концентрација на витамин Б и големи количини на јаглехидрати.

Коронавирус