понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 126
home Храна и пијалаци

Побрзо се приготвува, помалку садови зафаќа: Мухамара – арапски ајвар

Побрзо се приготвува, помалку садови зафаќа: Мухамара – арапски ајвар

Славниот намаз мухамара доаѓа од арапската кујна, а станува збор за мешавина од ореви, црвени пиперки, сируп од зготвен сок од шипка и леб. Се користи како намаз во многу арапски земји, а најчесто во Сирија и југоисточна Турција.

За разлика од подготовката на ајвар, мухамара бара помалку време.

СОСТОЈКИ:

 • 1 голема печена црвена пиперка
 • 1/2 шолја млад кромид
 • 1 лажичка свежо цеден сок од лимон
 • 1 лажичка мелен кумин
 • 1 лажичка сол
 • 3 лажички сируп од шипка
 • 1 лажичка мелени црвени пиперчиња
 • 5 лажици масло
 • 3/4 шолја ореви
 • 4-6 лажици презла

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  1. Измешајте пиперка, кромид, сок од лимон, кумин, сол, 2 лажички сируп од шипка, половина лажичка мелени црвени пиперчиња, 4 лажици маслиново масло и 2 лажици ореви во блендер и блендирајте додека смесата не стане кремаста.
  2. Потоа додајте 4 лажици презла и повторно миксајте до саканата густина. Ако смесата не е доволно густа, додајте уште лебни трошки. Пробајте дали ви одговара по вкус, па додајте уште зачини ако е потребно.
  3. Смесата префрлете ја на чинија, додајте неколку капки маслиново масло, останатата лажичка сируп од шипки и половина лажичка мелени пиперчиња. Потоа, издробете го остатокот од оревите и посипете преку намазот.

Коронавирус