четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 168
Во живо

ВО ЖИВО: Мицкоски на средба со граѓани во Радовиш

home Храна и пијалаци

По рецептот на баба: Кифли со јаболка и цимет

По рецептот на баба: Кифли со јаболка и цимет

Нека есента влезе во вашиот дом на вистински начин, со фино мирисно есенско овошје.

СОСТОЈКИ:

300-400 гр брашно

1 коцка квасец

1 лажичка шеќер

1 јајце

малку сол

2 лажици масло

200 мл млеко

СОСТОЈКИ ЗА ФИЛ:

3 јаболка

шеќер по желба

малку цимет

50 гр мелени ореви

1 ванилин шеќер

шеќер во прав

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Замесете го тестото па оставете малку да одмори, а потоа развлечете во леб и сечете триаголници. Секој триаголник уште малку засечете го на средина.

Јаболката изрендајте ги, додајте ореви, цимет и шеќер и со тоа полнете ги триаголниците. Свиткајте во кифли како што е прикажано во видеото.

Оставете да нараснат па печете на 200 степени околу 20-30 минути.

Посипете со шеќер во прав и ванилин шеќер.

Локални избори 2021