петок, 30. септември 2022. Вести денес: 5
home Храна и пијалаци

Плескавици од компир, ориз и тајна состојка за совршен ручек

Плескавици од компир, ориз и тајна состојка за совршен ручек

Главните состојки на оваа интересна плескавица се компир и ориз, но ова што им дава посебен вкус се оризовите снегулки.

Потребно ви е:

100 гр варен ориз

1 чаша овесни снегулки

2 компири

1 снопче млад кромид и млад лук

сол

1 лажичка црвен пипер

бибер

1 лажичка презла

масло

малку сода бикарбона

магдонос

Оризот и компирот сварете ги заедно, а овесните снегулки сварете ги 2-3 минути, па потоа исцедете ги. Сите состојки измешајте ги заедно. Формирајте плескавици и пржете на загреано масло.

Коронавирус