понеделник, 20. март 2023. Вести денес: 125
home Храна и пијалаци

ПЛАНОТ ЗА ИСХРАНА НА АМАЛ КЛУНИ ЌЕ ВЕ ИЗНЕНАДИ: Вака ја одржува беспрекорната линија!

ПЛАНОТ ЗА ИСХРАНА НА АМАЛ КЛУНИ ЌЕ ВЕ ИЗНЕНАДИ: Вака ја одржува беспрекорната линија!

Амал Клуни има се – успешна кариера, две деца Џорџ, куќи на најубавите места на светот, а во исто време изгледа како божица од Олимп. Да не заборавиме дека е и икона на стилот на 21 век. Таа има толку хармонична фигура, што сè што носи на неа станува олицетворение на совршенството. Некои ќе речат дека е преслаба, но холивудскиот срцекршач не се жали. На крајот на краиштата, тој секогаш имаше добар вкус. А кога сме веќе кај вкусот, да го погледнеме менито на една од најинспиративните жени на денешницата…

Убавата адвокатка се држи до својот гастрономски ритуал кој се состои од неколку оброци дневно. Најважно, секако, е појадокот. Но, ако мислевте дека утрото започна со цедени портокали и тост, сте се излажале. Ова е период од денот кога трпезата е резервирана за исклучително здрава храна, која дава доволно енергија. На пример, супа од алги со тврдо варени јајца. Супата, дури и од алги, можеби не е конвенционален појадок, но на Амал очигледно ѝ помага, бидејќи обично се наоѓа на нејзината утринска маса.

А ручекот има силна медитеранска линија. Како што неодамна изјави за „Вог“, најчесто таа е готвачка во кујната, а мајстор е и за шпагети со мини ќофтиња од мисиркино месо и пилешки гради во сос од лимон. Салатата мора да е витаминска бомба, а најчесто е микс од свеж сезонски зеленчук.

Што јаде Амал Клуни за вечера

Амал Клуни не бега од вкусна вечера, иако не изгледа така. Кога престојувате на езерото Комо, на менито обично се наоѓаат италијански специјалитети. Џорџ еднаш се пофалил дека неговата сопруга може да работи како пица мајстор во најдобрите територии. Омилена им е „маргарита“ со додаток на рукола, а на репертоарот има нешто од либанската кујна, земјата од која потекнува Амал, како и индиски и јапонски јадења.

– Сама прави врвни њоки и песто сос, да ги излижете прстите! – открива познатиот актер.

Омилени семејни закуски се пуканки, особено додека уживаат во домашно кино. Амал истакнува дека е важно да се пијат многу течности, па затоа пие најмалку два литра обична вода во текот на денот, а понекогаш се освежува со коктел што го создала со Џорџ и нивните пријатели Синди Крафорд и Ренд Гербер, со кои го основаше брендот Casamigos. Главната состојка е текилата, со додаток на сируп од лимета, нектар од агава и брусница. Официјално беше претставен на свадбата на Клуни во Венеција во 2014 година.

loading...