недела, 4. декември 2022. Вести денес: 55
home Храна и пијалаци

Пилешка салата со ореви, мајонез и грчки јогурт

Пилешка салата со ореви, мајонез и грчки јогурт

Во текот на летото секогаш бираме лесни оброци, така што салатите се совршен избор за доручек, ручек и вечера. Овој рецепт ќе му се допадне на секој кој ќе го проба.

Потребни состојки:

40 гр. сирови сецкани ореви

65 гр. мајонез

65 гр. грчки јогурт

2 лажички јаболков оцет

¼ лажичка сол

¼ лажичка бибер

340 гр. пилешко филе

Mагдонос

6 листа зелена салата

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Оревите подредете ги во тепсија, на хартија за печење и печете 5 минути. Оставете ги да се изладат, а за тоа време измешајте мајонез, јогурт, оцет, сол и бибер да се соединат.

Испеченото пилешко, подготвените ореви и магдоносот додајте ги во чинија. Промешајте добро, па додајте прелив од мајонез и грчки јогурт.

Коронавирус