вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 120
home Храна и пијалаци

Пијте само една чаша дневно: Лек кој ја регулира киселоста на телото

Пијте само една чаша дневно: Лек кој ја регулира киселоста на телото

Според рускиот рецепт

РН рамнотежата на телото е исклучително важна за здравјето на целиот организам, како и неговата киселост.

Ниските и кисели нивоа на pH го зголемуваат ризикот од болести, а за да рН станува алкална (основна), најважно е да се има урамнотежена исхрана. Секое значително зголемување или намалување на pH може да доведе до несоодветна ензимска работа.

Како резултат на тоа, ова доведува до прекин на некои важни метаболички процеси во телото. Како резултат на тоа, може да се појават проблеми како што се срцеви заболувања, артритис и остеопороза.

Овој напиток може да ја регулира киселоста на телото, но и да го исчисти од насобраните токсини. Доволно е да пиете само една чаша дневно. Еве како се прави:

СОСТОЈКИ:

1/2 чаша сецкан ананас (свеж или замрзнат)
1 лажичка рендан корен од ѓумбир
2 супени лажици сок од лимон
1 лажичка мед
300 милилитри вода

ПОДГОТОВКА:

Сите горенаведени состојки изматете ги во блендер додека не добиете хомогена смеса.