понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 22
home Храна и пијалаци

Пет војници загинаа во Турција

Пет војници загинаа во Турција
100614-N-3218H-002 (Kabul, Afghanistan) Two Turkish soldiers salute while the Afghan National Army band plays the national anthems of Turkey and Afghanistan. Turkey has an outstanding relationship with Afghanistan and continues to support recovery and sustainment. (U.S. Navy photo by MC2 (SW) Christopher Hall)

Петмина турски војници загинаа, а десет се хоспитализирани, откако автобус со кој се превезувале се превртел во провинцијата Мерсин, во јужниот дел на Турција.

Освен нив загинал и возачот на автобусот. Повредените војници веднаш биле пренесени в болница со тешки повреди. Засега не е познато која е причината за инцидентот.

Коронавирус