вторник, 2. март 2021. Вести денес: 155
home Храна и пијалаци

Пет неверојатни совети поради кои наутро ќе пиете чаша топла вода!

Пет неверојатни совети поради кои наутро ќе пиете чаша топла вода!

Сите ние имаме сопствен утрински ритуал, барем кога е во прашање утринската напивка. Некои од вас ја сакаат својата шолја кафе, додека други не можат да поднесат кофеин рано и се одлучуваат за чај.

Ако сте доволно скромни да пиете обична вода, секогаш е тоа онаа студената, да ве разбуди, зарем не? Па, стручњаците велат дека грешите! Треба водата да ја пиете малку загрена.

Тоа исто така ќе го подобри варењето, а го стимулира здравиот процес на детоксикација.

Еве причини зошто да го започнете денот до топла вода:

1. Детоксикација – една чаша топла вода ќе ја поттикне способнаста на телото да се исчисти. Билните чааеви и свежите сокови заедно со водата ќе ја подобрат функциијта на дигестивниот тракт.

2. Метаболизам – ќе ги подобрите своите телесни функции и ќе се ослободите од сите проблеми поврзани со неправилниот метаболизам.

3. Менструални грчеви – ги смирува стомачните мускули и ја ублажува болката. Топлината ја подобрув циркулацијата во вашите капилари и ја ублажува напнатоста на мускулите.

4. Губиток на килограмите – ја зголемува температурата, а со тоа го потикнува метаболизмот. Вашето тело може да согорува повеќе калории, а бубрезите ќе бидаат повеќе од благодарни.

5. Го забавува стареењето – топлата вода ја подобрува природната детоксикација. Кажете ѝ „збогум“ на збрчката кожа!

Коронавирус