петок, 24. септември 2021. Вести денес: 132
home Храна и пијалаци

ПЕСОК ТОРТА: Совршен спој на крем од ванила, ореви и кокос!

ПЕСОК ТОРТА: Совршен спој на крем од ванила, ореви и кокос!

Песок тортата се прави брзо, а состојките се такви што не може да се одолее.

Состојки:

1 литар млеко
4 пудинзи од ванила
300 гр шеќер
250 гр маргарин
200 гр мелени бисквити
200 гр кокос
200 гр мелени ореви
шлаг за декорација

Подготовка:

Згответе 4 пудинзи од ванила, но не според упатствата од кесата, туку во 1 литар млеко. Изладете го пудингот и додадете маргарин, изматен до пена со шеќер.

Поделете ја смесата на три дела. Додадете кокосово брашно во едниот дел, мелени ореви во другиот, и мелени бисквити во третиот. Треба да се додадат толку многу состојки што пудингот е доволно цврст за да се шири.

Ставете го филот за бисквити прво во тавата за торта, над филот од кокос, и на крај со оревите. Потоа украсете ја тортата со шлаг по желба. По желба, оставете ја тортата во фрижидер да се стегне.

Коронавирус