вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 88
home Храна и пијалаци

Печени компири со рузмарин и мелена црвена пиперка: Вкусен прилог кој се подготвува многу лесно

Печени компири со рузмарин и мелена црвена пиперка: Вкусен прилог кој се подготвува многу лесно

Компирите подготвени на португалски начин е совршен гарнир за секое месо.

Потребни состојки:

– 4 компири со средна големина
– путер
– сол и бибер
– рузмарин
– мелена црвена пиперка по желба

Начин на подготовка:

Измијте ги компирите и излупете ја кората, а потоа ставете ги во тенџере со вода или варете ги на пареа додека не омекнат.

Извадете ги и ставете ги во тава за печење. Нежно притиснете ги со дно од чаша, а преку секој компир ставете малку путер. Додајте ја солта, биберот и рузмаринот, а по желба додајте и мелена сушена пиперка.

Печете го компирот во рерна загреана на 200 Целзиусови степени додека не добие златножолта боја.

Коронавирус