вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 134
home Храна и пијалаци

Паста карбонара со спанаќ

Паста карбонара со спанаќ

Предлог за денешниот ручек.

Состојки:

500 гр. шпагети

1 главица кромид

5 чешниња лук

2 лажички путер

Луто пиперче

500 гр. млад спанаќ

80 гр. пармезан

100 гр. димен кашкавал

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Исчистете го и исечкајте го лукот па пропржете го на малку масло. Сварете ги шпагетите во солена вода. Исцедете ги и оставете малку вода.

Додајте путер и лук во шпагетите, како и спанаќ и луто пиперче. Посолете, па додадете пармезан и сок од лимон.

Поделете ги шпагетите во 4 чинии и во секоја додајте рендан димен кашкавал.

ЕУРО 2020

Македонија