четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Храна и пијалаци

Овошје кое се јаде често во македонските семејства – За што помагаат бананите

Овошје кое се јаде често во македонските семејства – За што помагаат бананите

Бананите често ги јадеме, вкусни се и може да послужат за се, од сокови, десерти, ручеци, салати, смути…а не знаеме колку се здрави.

Ако изедете банани пред вежбање ќе имате повеќе енергија.

Богати се со калциум и ги штитат коските.

Го подобруваат расположението и смалуваат стрес.

Ја јакнат и крвта.

Го смалуваат притисокот.

Помагаат брзо да се вари храната.

Коронавирус