сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 62
home Храна и пијалаци

Овој зеленчук и овошје го обновува и хидрира организмот за време на жешките летни денови, на овој начин ги надополнувате витамините

Овој зеленчук и овошје го обновува и хидрира организмот за време на жешките летни денови, на овој начин ги надополнувате витамините

Во текот на летото, поради големата топлина, дефинитивно мора да обрнеме внимание на она што го јадеме и да избереме храна што не храни, но и хидрира. Тогаш е многу важно да јадете вистинска храна за да ги надополните потребните витамини и минерали во организмот.

Во лето, особено кога е многу топло, не треба да занемарувате овошје и зеленчук. Искористете ги придобивките од летото, затоа што тогаш има многу овошје и зеленчук кои воодушевуваат со вкус и хранливи материи.

Во текот на летото, треба да се држите до лесна храна што се лади и вклучува:

Од овошје – јагоди, јаболка, круши, дињи, лубеници, праски, нектарини, кајсии и сливи.

Од зеленчук – брокула, кафиол, краставици, тиквички, пиперки, боранија и пченка.

Овошјето и зеленчукот од портокал, жолто и црвено содржат растителни пигменти кои ја стимулираат пигментацијата и исто така имаат антиоксидантни ефекти.

Имајте на ум, во текот на летото треба да јадете храна лесна за варење, богата со вода и минерали што се губат преку потење, со повеќе растителни влакна и помалку маснотии и протеини. Исто така, треба да пиете многу вода.