сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 28
home Храна и пијалаци

Овој рецепт старите го знаат, а младите мора да го пробаат: Направете си вкусна и здрава супа

Овој рецепт старите го знаат, а младите мора да го пробаат: Направете си вкусна и здрава супа

Направете летна “старинска“ супа, таа е лек!

Состојки:

350 грама компир
50 грама путер
1 главица лук
1 тиквичка
100 грама листови од блитва
1 коцка зеленчукова супа
сол и црн бибер

Подготовка:

Потребниот зеленчук за подготовка на овој рецепт, убаво измијте го и ситно исечкајте го. Потоа, ставете го во тава на оган во која сте додале малку путер и кратко пропржете го. Вака подготвениот зеленчук, префрлете го во блендер и убаво миксирајте ги сите состојки.

Во тенџере, ставете вода (околу еден литар) и сварете ја зеленчуковата коцка. Потоа во тенџерето додајте го и миксираниот зеленчук.

Варете ја супата околу 15 минути. На крај зачинете.

Локални избори 2021