недела, 25. јули 2021. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Овој напиток го стабилизира шеќерот, го чува здравјето на срцето и го јакне имунитетот!

Овој напиток го стабилизира шеќерот, го чува здравјето на срцето и го јакне имунитетот!

Еѓипјаните со право алое вера го нарекле растение на бесмртноста. Поради високата содржина на витамини и минерали, има корисен ефект врз работата на целиот организам. Многу е лесно да се одржи, така што секој од нас може да го одгледува во својата куќа.

Благодарение на бројните лековити својства, ова растение е важно во фармацевтската и козметичката индустрија.Бројни студии исто така покажале дека консумирањето сок од алое вера има значаен ефект врз состојбата на организмот.

Значително помага во контролата на шеќерот во крвта. Покрај тоа, тој придонесува за зајакнување на отпорноста на телото и имунитетот и делува како природен производ за нега на кожата.

Сокот од алое вера содржи над 200 хранливи материи и е богат со витамини и минерали. Калциум, бакар и натриум, магнезиум, калиум и цинк, витамините Ц, Б и Е како и фолна киселина, сите се наоѓаат во само еден лист од ова растение.Една чаша сок од алое вера содржи 9 грама витамин Ц, а познато е дека тоа е многу важно за општата здравствена состојба на организмот, здравата имунолошка функција и синтезата на колаген.

Еве зошто е добро да се конзумира овој пијалок:
-Решава проблеми со дигестивниот систем како запек
-Го одржува телото хидрирано
-Ја регулира концентрацијата на шеќер во крвта
-Има антиинфламаторно дејство
-Има корисен ефект врз здравјето на кожата
-Го зајакнува имунитетот

-Третира акни и егзема
-Го подобрува здравјето на непцата
-Подобрува раст на белите крвни клетки и здрави клетки кај луѓе заболени со карцином
-Го зајакнува срцето и ја подобрува крвта
-Го подобрува здравјето на уринарниот тракт
-Го намалува воспалението предизвикано од артритис

Коронавирус