понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 135
home Храна и пијалаци

Овој десерт ќе го спремите брзо и едноставно: Медено срце е волшебен колач кој вашите најдраги ќе го изедат за час!

Овој десерт ќе го спремите брзо и едноставно: Медено срце е волшебен колач кој вашите најдраги ќе го изедат за час!

Вкусен, а во исто време едноставен за подготовка десерт е сигурно медово срце, кое сите членови на вашето семејство ќе го обожаваат.

Состојки:

1,5 чаши шеќер
1,5 чаши млеко
3 чаши брашно
1 цимет
1 прашок за пециво
чаша сода бикарбона
3 лажици џем

Подготовка:

Во сад додадете млеко, шеќер и цимет, кои треба да се соединат. Потоа рамномерно и полека додавајте брашно, прашок за пециво и на крај џем.

Ставете ги колачите во рерна и печете до златно кафеава боја. Кога ќе го извадите од рерна, пресечете го на половина и премачкајте го со џем, а потоа вратете ја другата половина од тортата.

Одозгора ставете ја чоколадната глазура.

Локални избори 2021