среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 65
home Храна и пијалаци

Овој “бебешки“ оброк треба да го јадат и возрасните, дознајте зошто

Овој “бебешки“ оброк треба да го јадат и возрасните, дознајте зошто

Овој оброк им го даваме на малите деца, а многу е корисен и за нас, возрасните.

Овесната каша е позната со своите позитивни ефекти за срцето, но освен тоа има и многу други дополнителни позитивни страни за нашето здравје.

Од стабилизирање на шеќерот во крвта, до засилување на имунитетот, а антиоксидансите и растителните влакна во неа не одржуваат сити до ручекот. Според многу истражувања ваквата храна може да заштити од рак на градата.

Најлесниот начин да си приготвите овесна каша е и најполезниот. Ставете половина чаша овесни јатки да се варат во вода или млеко. Додадете малку суво овошје или свежо.

Коронавирус