среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 154
home Храна и пијалаци

Овие ПЕТ намирници го „ОТВОРААТ“ АПЕТИТОТ: Ако сакате да ослабнете – заборавете на нив!

Овие ПЕТ намирници го „ОТВОРААТ“ АПЕТИТОТ: Ако сакате да ослабнете – заборавете на нив!

Внимавајте со овие намирници!

Тестенини

Тестенините направени од бело брашно се едноставен јаглен хидрат. Во прилог на дополнителните калории, нема ништо во нив, бидејќи пченицата е лишена од сите корисни елементи во процесот на обработка. Едноставните јаглехидрати брзо се заситуваат, но го враќаат чувството на глад исто толку брзо. Изберете тестенини од цели зрна пченица или тестенини од хељда.

Пченкарни снегулки

Едноставните јаглехидрати во комбинација со шеќер, предизвикуваат промени во нивото на шеќер во крвта и ве прават гладни. Покрај тоа, кога консумирате таква количина јаглени хидрати наутро, кога нивото на кортизол – хормон што ја удвојува гликозата во крвта – е на врвот, телото потешко го метаболизира шеќерот, што доведува до постојано чувство на глад и желба да се јаде нешто слатко.

Диетална кока кола

Етикетата што вели дека нема шеќер во пијалакот, воопшто не е причина за опуштање. Вештачките засладувачи предизвикуваат зголемено чувство на глад, бидејќи не содржат природен шеќер и телото почнува да го бара „од страна“.

Јаболко

И покрај познатата англиска изрека „Едно јаболко дневно го држи докторот подалеку“, што значи „едно јаболко дневно ќе ви помогне да избегнете одење на лекар“, ова овошје не е толку едноставно. Слатките јаболка предизвикуваат скок на инсулин во крвотокот, што во основа го претвора шеќерот во маснотии. Тие брзо се апсорбираат и ве поттикнуваат повторно да јадете.

Чипс и крекери

Грицките, особено солените, се најлошата идеја за грицкање. Покрај тоа што се едноставни јаглехидрати, тие содржат голема количина сол: едно пакетче чипс содржи во просек од 0,7 грама сол, додека дневната доза за возрасен е 5 грама. А, за возврат, ја задржува течноста во телото, што доведува до едем и акумулација на токсини.

Локални избори 2021