понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Овие намирници треба да ги користете за да ги отстранете штетните токсини од телото

Овие намирници треба да ги користете за да ги отстранете штетните токсини од телото

Одредени намирници се толку можни што неверојатно брзо ќе ги исфрлат сите отрови кои се насобрале во цревата и ќе го забрзаат метаболизмот.

Затоа трудете се овие намирници да ги консумирате што почесто и за неколку дена ќе приметите драстична разлика. Ќе изгледате посвежо и поодморено, а ќе имате и многу повеќе енергија.

1. Ѓумбир

Познат е како чудотворна намирница која во изобилство има витамини и минерали, па така ги извлекува отровите од организмот.

2. Лимон

Најдобро би било секое утро во чаша со млака вода да исцедите еден лимон и на тој начин да го започнете денот. Вака ќе го поттикнете метаболизмот, но и разградувањето на масните наслаги.

3. Зелен чај

Зелениот чај е полн со антиоксиданси. Антиоксидансите ги чуваат нашите органи од слободните радикали, а тоа е добар начин да се хидрирате доколку не сакате постојано да пиете само вода.

4. Морков

Морковот е богат со глутатин и е еден од најмоќните зеленчуци за детоксикација. Морковите се преполни со бета-каротен и витамин А. Тие имаат одлични бенефити за кардиоваскуларниот систем и помагаат во севкупната функција на имунолошкиот систем.

5. Краставица

Краставицата ја поддржува функцијата на дигестивниот систем и го прочистува црниот дроб. Таа помага за добро да се хидрираме и се однесува како природна диуретска намирница, што значи дека му помага на телото да се произведе повеќе урина за токсините и другите отпадни материи да се отстранат од цревата и крвта.

Коронавирус