понеделник, 27. март 2023. Вести денес: 144
home Храна и пијалаци

Овие намирници НИКАКО не смеете да ги мешате: Не се добри заедно и можат да бидат многу штетни за организмот!

Овие намирници НИКАКО не смеете да ги мешате: Не се добри заедно и можат да бидат многу штетни за организмот!

Ова се намирниците кои никако не треба да се мешаат доколку сакате да го зачувате вашето здравје, пишува сајтот „Homeremedieshouse“:

Банана и пудинг

Оваа комбинација е многу тешко да се вари и ќе го забави вашиот тек на мислите. Но, тоа не е се, оваа комбинација го поттикнува производството на токсини, а тоа може да биде фатално за малите деца.

Моркови и портокали

Сокот од портокал и морков е популарна комбинација, но може да доведе до киселини. Во некои случаи, тоа дури доведува до оштетување на бубрезите.

Млеко и ананас

Ананасот е богат со бромелаин и затоа никогаш не треба да се меша со млеко. Кога овие две намирници се комбинираат, може да доведат до главоболки, болки во стомакот, гадење, инфекции и дијареа.

Млеко и портокали

Ако сакате да пиете сок од портокал додека јадете корнфлекс, мора да ви кажеме дека тоа е лоша идеја. Оваа комбинација го спречува желудникот да го преработи скробот од пченкарниот корнфлекс, а кога се ќе се измеша со млеко, има проблеми со варењето.

Овошје и зеленчук

Никогаш не јадете овошје и зеленчук заедно. Овошјето е богато со шеќери и многу тешко се вари и затоа останува подолго во стомакот. Со текот на времето доаѓа до ферментација, а во таа прилика се ослободуваат токсини кои предизвикуваат главоболки, инфекции и дигестивни проблеми.

Овошјето можете да го мешате со друго овошје, а ова се најдобрите комбинации по групи:

– Слатко – слободно комбинирајте слатко овошје без киселина како банани, јаболка, сливи, лубеници и дињи

– Кисело – ова овошје содржи многу лимонска киселина и е безбедно за комбинирање. Некои комбинации се лимон, портокал, грозје, киви и грејпфрут

– Полукисело – ова овошје содржи малку киселина и може да се меша. Некои комбинации се манго, јаболка и јагоди

– Неутрално – овошје кое содржи повеќе витамини, масла, соли и протеини како авокадо, бадеми, кикирики и ореви.

loading...