петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 167
home Храна и пијалаци

ОВЕСНА ЧОКО ТОРТА: Здрав десерт кој се јаде без грижа на совест! (РЕЦЕПТ)

ОВЕСНА ЧОКО ТОРТА: Здрав десерт кој се јаде без грижа на совест! (РЕЦЕПТ)

Ако постои здрава торта, тогаш тоа е оваа

СОСТОЈКИ:

100 + 150 гр овесни снегулки
50 гр ореви
50 гр лешници
120 гр мед
сол
екстракт од ванила
200 гр темно чоколадо
180 гр путер од кикирики
ПОДГОТОВКА:

Земете 100 гр овесни снегулки, ореви и лешници. Изблендирајте во брашно текстура. Ставете во подлабок сад. Додадете ги преостанатите овесни снегулки.

Додадете малку сол, екстракт од ванила и мед. Промешајте. Притиснете 2/3 од смесата во калап покриен со хартија за печење. Изладете.

Растопете ги чоколадото и путерот од кикирики. Се премачкајте ја смесата преку смесата со овесни снегулки. Над ова додека филот е сѐуште топол, додадете ја преостанатата смеса од овесни снегулки.

Се лади преку ноќ.