четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Оваа намирница е една од најздравите, но во овие ситуации не смеете да ја јадете

Оваа намирница е една од најздравите, но во овие ситуации не смеете да ја јадете

За грејпфрутот сите знаеме дека е исклучително здрава намирница која е препорачлива во секојдневната исхрана.

Меѓутоа, ако размислувате за процес на детоксикација или пиете одредени лекови, тогаш задолжително би требало да го избегнувате бидејќи во тој случај ја нарушува работата на црниот дроб, кој претставува главен орган – катализатор во нашето тело.

-Намирница која треба да ја избегнувате ако се подготвувате за режим на детоксикација или земате лекови е грејпфрутот. Иако се работи за многу здрава намирница препорачлива за нашето секојдневно мени, во случај на детоксикација и при земање на лекови, тој ја пореметува работата на црниот дроб, велат експертите.

Поточно, тој го забавува и блокира делувањето на CYP314, задолжен за разградување на токсините и штетните материи.

Улогата на тој ензим во телото е многу важна бидејќи тој всушност помага во излачувањето на токсините од телото.

Коронавирус