четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 46
home Храна и пијалаци

Ова треба да се јаде скоро секое утро- лесно е и го забрзува метаболизмот

Ова треба да се јаде скоро секое утро- лесно е и го забрзува метаболизмот

Оброк подготвен вака не само што е вкусен и многу здрав, туку може да спречи и настанување на болести.

За подготовка на овој оброк потребно вие:

-200 грама пченичен гриз

-150 грама палента или домашно пченкарно брашно

-децилитар масло

-300 грама младо кравјо немасно сирење

-лажица сол

-3 јајца

-два децилитри јогурт или кисело млеко

-домашен кајмак

-прашок за пециво

Кога почнувате со подготовката, вклучете ја рерната на 200 степени за да се загрее.

Земете малку подлабок сад, изматете ги јајцата пенасто, па додадете и масло и јогурт. Повторно се измешајте, а најдобро е ако тоа го правите со миксер. Потоа додадете и гриз, палента и прашок за пециво.

Измешајте ги сите состојки добро и потоа додадете го сирењето и фино измешајте. Земете тепсија и мало намрсете ја и савете ја во рерна да се загрее. Во врела тепсија ставете ја смесата и оставете да се пече додека не поруменио.

Кога ќе се испече извадете да се излади, а потоа намачкајте го тестото со кајмак. Добар апетит.

Коронавирус