среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Оставете ги грицките, земете суво грозје – дознајте зошто е многу здраво

Оставете ги грицките, земете суво грозје – дознајте зошто е многу здраво

Наместо разни грицки, кои секојдневно ги консумираме и кои содржат големи количини на шеќер и адитиви, треба да консумираме суво овошје и јаткасти плодови кои го подобруваат нашето здравје.

Меѓу нив се наоѓа и сувото грозје кое содржи многу витамини и минерали и притоа добро влијае на здравјето на очите.

Тоа, исто така, содржи полифеноли и фитонутриенти кои имаат силно антиоксидантно делување и кои ги штитат очите од дегенеративни промени, макуларна дегенерација и катаракта, но и спречуваат слабеење на видот.

Покрај тоа, сувото грозје во својот состав има и големо количество на витамин А, бета-каротен и акротеноиди, кои исто така, играат важна улога во зачувувањето на очите.

Олеанската киселина, која се наоѓа во неговиот состав, е важна за здравјето, важна за здравјето на непцата и забите бидејќи го намалува ризикот од појава на воспаление на непцата, кариес и пропаѓање на забите.

Сепак, тоа не е се. Сувото грозје поттикнува апсорција на витамини и минерали од останатите намирници кои се внесуваат во текот на денот и со тоа придонесува за зајакнување на имунолошкиот систем.

Коронавирус