сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 0
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

home Храна и пијалаци

Оревите се најздравите јатки: Зошто треба секој ден да јадете по 6-7 од нив?

Оревите се најздравите јатки: Зошто треба секој ден да јадете по 6-7 од нив?

Оревите се најздравите јатки. Богати се со многу драгоцени материи и антиоксиданси неопходни за основните функции на организмот како целина.

Јадете по 6-7 ореви на ден и збогувајте се со лошиот холестерол. Оревите содржат многу висока концентрација на полифеноли – антиоксиданси кои ја штитат компактноста на клетките и ткивата.

Освен тоа, оревите се богати и со растителни влакна, ненаситени масни киселини и уште многу други полезни елементи.

Заменете го чипсот и останатите грицки со ореви што ќе се одрази многу позитивно на вашето здравје и изгледот на кожата, а освен тоа енергијата од оревите полесно се троши и не се натрупува како масни резерви, за разлика од грицките.

Парламентарни избори 2020