четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 184
home Храна и пијалаци

Одлична идеја за утрешниот ручек: Сос со печурки и вино за кременадли

Одлична идеја за утрешниот ручек: Сос со печурки и вино за кременадли

Вкусен сос со печурки за месо.

СОСОТЈКИ:

300 гр. шампиеони

1 чаша бело вино

4 лажици брашно

4-5 лажици маргарин

индиско оревче, сол и црвен пипер

ПОДГОТОВКА:

Се мијат шампињоните се сечат ситно, се ставаат во сад со тро шолји зовриена вода и вино и црвен пипер.

Се остава да вријат половина час.

Се цедат потоа.

Се пржи брашното на масло и се додава сокот од шампињоните, па потоа и тие.

Се додава сол и индиски орев.

Се вари десет минути.