среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 86
Во живо

„Промените на дело“: Мицкоски во општина Петровец

АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Храна и пијалаци

Одличен трик: Како најбрзо да се излади виното

Одличен трик: Како најбрзо да се излади виното

Ако сакате да пиете ладно вино, а не сте имале претходно време да го оладите виното, овој трик ќе ве воодушеви.

Наполнете сад со вода, додајте мраз и сол. Тешко е да се каже колку точно сол, па затоа нека биде произволна количина. Додавање на солта ќе ја спушти температурата, но нема да замрзне, а виното побрзо ќе се олади.

Иако некои велат дека е полесно да се стави шишето во замрзнувач, сепак овој трик е подобар, зошто течноста подобро ја пренесува топлината, односно студенилото отколку што тоа може да се постигне во воздухот.

Затоа испробајте го овој трик.