петок, 29. јули 2022. Вести денес: 116
home Храна и пијалаци

НУТРИЦИОНИСТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Ваков леб никако не купувајте, не сте свесни што може да му направи на организмот!

НУТРИЦИОНИСТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Ваков леб никако не купувајте, не сте свесни што може да му направи на организмот!

Лебот генерално се смета за храна која не е особено здрава, но сепак е составен дел од речиси секој оброк. Ја јадеме наутро, ако направиме сендвич за појадок, а потоа додаваме барем парче со понатамошните оброци.

Така, луѓето кои имаат преддијабетес или дијабетес треба целосно да го избегнуваат лебот, за да не се најдат во ситуација шеќерот во крвта да им „скока“.

Видовите на леб се различни, а во пекарите и продавниците може да ве збуни толкава разновидност.

Семиња, леб без глутен, разни адитиви, како да знаете што е најздравото од нив?

Експертите велат, држете се до едноставни работи. Добро погледнете ја листата на состојки во продавницата! Лебот се прави од брашно, квасец, вода и малку сол со векови и всушност не треба да содржи многу други материи.

Нутриционистите велат, погледнете ја амбалажата или прашајте го пекарот. Ако лебот содржи додадени шеќери или растително масло, избегнувајте го! Конзумирањето на овие „скриени“ состојки може да доведе до хронична воспалителна состојба, која е повод за многу болести, пред се за кардиоваскуларни проблеми.

Секако, најсигурниот начин да знаете дека лебот е здрав е да го направите сами, доколку имате време.

Коронавирус