сабота, 14. декември 2019. Вести денес: 19
Во живо

ВО ЖИВО: Прес-конференција на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски

home Храна и пијалаци

Нов начин на подготвување кафе- лекува тироидна жлезда, анемија и болки во коските

Нов начин на подготвување кафе- лекува тироидна жлезда, анемија и болки во коските

Помага и кај менструалните болки, регулира лошо варење на храната и лекува внатрешни и надворешни хемороиди, го стабилизира крвниот притисок и го намалува нивотот на холестеролот и триглицеридите.

Дали сте знаеле дека постои напиток од желад сличен на кафето? Што е најдобро од сѐ имат толку сличен вкус на кафето, што овој пијалок се нарекува желад кафе.

Подготовка:

Зрелите желади треба да се пропржат, да се излупат, а потоа да се сомелат во силен блендер. Кога ќе го подготвите напитокот, ставете вода да врие, додајте лажица од мелениот желад и варете десет минути. Процедете го напитокот и подготвени сте за лекување на тироидната жлезда.

Во напитокот може да додадете млеко или шеќер, но најдобро е да се пие без додатоци.

Овој напиток ја поправа крвната слика, лекува анемија, а намалува болки и во коските и зглобовите, особено кај лица над 40 години.

Пробајте и ќе сфатите зошто овој рецепт го воодушеви светот.