четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 77
home Храна и пијалаци

Никогаш поедноставна формула за пресметување колку чаши вода ви се потребни дневно: Пресметајте веднаш!

Никогаш поедноставна формула за пресметување колку чаши вода ви се потребни дневно: Пресметајте веднаш!

Д-р FeelGood објасни дека сето тоа зависи од тежината

Д-р Саша Плечевиќ, попознат како д-р FeelGood, споделува повеќе од корисни совети за здравјето на својот профил на TikTok наречен „Zona dravlja“, кои привлекуваат илјадници следбеници.

Овој пат, тој ја објасни важноста на внесот на вода, но и колку треба да се внесува на дневна основа.

Иако внесот на вода првенствено зависи од здравјето и физичката активност на поединецот, постои формула која грубо може да ви помогне да ја пресметате вашата „доза“ вода за еден ден.

Вашата тежина игра клучна улога, а како да го пресметате дневниот внес на вода, можете да дознаете на видеото подолу.

@zona_zdravljaKoliko vode je dovoljno vode na dan? Sračunajte lako na osnovu kilaže … #zonazdravlja #drfeelgood #voda #hidratacija #vodajezivot

♬ original sound – zona_zdravlja

Извор: ПОПАРА

Коронавирус