четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 57
home Храна и пијалаци

Неодоливи ЧОКОЛАДНИ КРОФНИ! Има ли нешто послатко? (РЕЦЕПТ)

Неодоливи ЧОКОЛАДНИ КРОФНИ! Има ли нешто послатко? (РЕЦЕПТ)

Никој не може да одолее на домашни, бабини крофни. Но, ако сте страствен љубител на чоколадо, сигурно ќе ставите чоколаден сируп или барем стопено чоколадо врз крофните на баба ви. Ви носиме нешто уште послатко – рецепт за целосно чоколадни крофни!

Состојки:

две јајца

150 мл млака вода

150 мл топло млеко

половина квасец

лажичка прашок за пециво

лажица какао во прав

600 гр брашно

три лажици шеќер

две лажици масло

прстофат сол

кора од лимон

За глазура:

250 гр чоколадо

Подготовка:

Промешајте ги квасецот и шеќерот во млака вода и оставете да делува. Во голем сад изматете ги јајцата со малку сол и две лажици какао во прав, додадете го преостанатиот квасец, млеко, масло и кора од лимон. Потоа истурете го прашокот за пециво, и со постепено додавање брашно, замесете го тестото. Оставете да отстои половина час, а потоа со сукало развлечете го до дебелина на еден прст. Извадете кругови, потоа покријте ги со крпа и оставете ги 15 минути. Пропржете ги крофните во врело масло додека не поруменат од двете страни, а потоа прелијте ги со глазура од растопено чоколадо и масло.

Локални избори 2021