сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 60
home Храна и пијалаци

Неодолив рецепт: Направете си дома превкусен локум

Неодолив рецепт: Направете си дома превкусен локум

Брзо и лесно се прави!

СОСТОЈКИ:

7 дл вода

500 гр шеќер

200 гр гриз

100 гр кокос

1 кесичка пудинг од малини

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Ставете во тенџере вода и шеќер и кога ќе зоврие додајте гриз и гответе додека не почне да згуснува, потоа додајте разматен пудинг и гответе додека не се соедини и згусне.

Врелата смеса распоредете ја во сад премачкан со масло. Оставете да се излади. Сечете на коцки и извалкајте во кокос.

Уживајте!

Извор: ГОТВИ

Коронавирус