четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Храна и пијалаци

Неодолив десерт: Карипски пудинг од манго и кокос

Неодолив десерт: Карипски пудинг од манго и кокос

Пудинг од гриз со вкус на манго е едноставен, но крајно декадентен пролетен десерт. Направен со готвење гриз со слатка пулпа од манго и кокосово млеко, овој златен десерт е задоволство за сите сетила!

Состојки:

јајце
400 мл кокосово млеко
манго
лимон
200 мл сок од портокал
6 лажици шеќер
1/2 лажиче цимет
80 гр гриз
2 лажици кокосово брашно

Подготовка:

Измешајте ги жолчките со четири лажици кокосово млеко.
Сварете го преостанатото кокосово млеко со сок од портокал. Додадете четири лажици шеќер, цимет и кора од лимон.
Измешајте гриз и жолчки измешани со кокосово млеко и варете додека мешате пет минути.
Тргнете го од оган.
Изматете ги белките и по десет минути вмешајте во гризот.
Гответе ги парчињата манго пет минути на средна топлина со две лажици шеќер и четири лажици вода.
Направете ги во пире.
Послужете го гризот со пире од манго и трошки од кокос.

Коронавирус