вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 60
home Храна и пијалаци

Немате време да подготвите ручек? Еве како БРЗО да ги направите највкусните ШПАГЕТИ

Немате време да подготвите ручек? Еве како БРЗО да ги направите највкусните ШПАГЕТИ

Ќе ви треба околу половина час.

Состојки (за 4-6 порции)

185 гр широки долги тестенини
2 домати излупени и крупно исечкани
1 помала главица кромид исечкана
1 тиквичка исечкана на кругови
1 помала црвена пиперка исечкана на стапчиња
250 гр филе од пилешки гради исечкани на ситни парчиња
90 гр замрзнат грашок
1 лажичка сол
1 лажичка сушен италијански зачин
1 лажица рендан пармезан

Подготовка:

Сварете ги тестенините во поголемо тенџере со врела вода до ал денте. Процедете ги и оставете ги на страна. Загрејте го маслото во длабока тава, додадете го лукот и пилешкото. Мешајте со брзи движења на средна температура 5 минути. Додадете кромид, тиквички, црвен пипер, грашок и зачини и измешајте со брзи движења 1-2 минути. Тргнете го од оган, додадете ја пастата и измешајте да се соедини. Поросете со пармезан.

Коронавирус