сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 37
home Храна и пијалаци

Нема да ви одземат повеќе од 10 МИНУТИ: Брзи и сочни ЧОКОЛАДНИ КОЛАЧИЊА од 4 состојки (РЕЦЕПТ)

Нема да ви одземат повеќе од 10 МИНУТИ: Брзи и сочни ЧОКОЛАДНИ КОЛАЧИЊА од 4 состојки (РЕЦЕПТ)

Сигурно пробајте го рецептот за овие чоколадни колачиња денес

Чоколадните колачиња се идеални со кафе или чај, се подготвуваат за миг, па затоа се добра идеја за гостите изненадување.

СОСТОЈКИ:

350 гр чоколаден крем

2 јајца

70 гр брашно

прстофат сол.

ПОДГОТОВКА:

Загрејте ја рерната на 180 степени и измешајте ги брашното, јајцата и кремот во сад. Со лажица одделете и обликувајте топчиња од смесата, па наредете ги во плех.

Поросете го врвот на топката со многу малку сол. Печете 7 до 9 минути, во зависност од тоа колку сакате внатрешноста на колачето да биде потврда или помека.

Коронавирус